Zasady bezpiecznych zakupów podczas epidemii
W związku z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 zwyczajne zakupy spożywcze należy wykonywać, przestrzegając ministerialnych zaleceń. Narzucone odgórnie zasady bezpieczeństwa okazały się niezbędnym krokiem, ponieważ koronawirus przenosi się drogą kropelkową, czemu sprzyjają duże skupiska ludzi. Obecnie wykonywanie zakupów ogranicza się głównie do wizyt w sklepie spożywczym lub aptece. Udając się do dowolnego sklepu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ.
Na początek kilka informacji na temat żywności i koronawirusa. Jak podaje Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), nie musimy obawiać się, że bezpośrednim źródłem zakażenia będzie żywność. Nie wskazują na to znane obecnie wyniki badań, które prowadzono również przy okazji innych koronawirusów. Przy zachowaniu zasad higieny bezpieczne jest również zamawianie jedzenia z dostawą do domu lub na wynos. Nie musimy też się obawiać wody z kranu.
Obowiązujące w Polsce od 1 kwietnia zasady bezpiecznych zakupów obejmują przede wszystkim:
- zachowanie 2-metrowych odstępów od innych ludzi;
- noszenie jednorazowych rękawiczek podczas zakupów;
- przestrzeganie zasad higieny – częste dezynfekowanie i mycie rąk, niedotykanie twarzy;
- ograniczenie liczby klientów w sklepach – wewnątrz obiektu może znaleźć się nie więcej niż trzy razy tyle klientów, co kas; maksymalna liczba klientów w małych sklepach lub aptekach to 1–2 osoby;
- w godzinach 10–12 sklepy oraz punkty usługowe obsługują jedynie osoby po 65. roku życia.